Jak o pleť pečovat

Jak o pleť pečovat

  Prevence a eliminace vrásek 

2720-1

Vrásky, známka stárnutí pleti, jsou pro mnohé ženy noční můrou a jsou ochotny udělat téměř cokoli, aby se jich zbavily, někdy přistoupí  i k operačnímu zákroku. Ale existují i jiné cesty jak předcházet a eliminovat vrásky. K tvorbě vrásek přispívá dehydratace a postupná ztráta schopnosti pleti tvořit kolagen. Často to urychlujeme i našim životním stylem jako je nadměrné pití kávy, alkoholu, kouření cigaret, málo spánku, nedostatečný pitný režim, špatné nebo dokonce žádné návyky v péči o pleť a v neposlední řadě je to prostředí ve kterém se pohybujeme, vliv volných radikálů a sluneční záření.

Při prevenci vzniku vrásek je nutné začít u základních návyků při péči o pleť, jako je pravidelné čištění pleti ráno i večer pleťovým mlékem a pleťovou vodou, nebo bylinným tonikem. Používání denních a nočních krémů, používání masek a pravidelná návštěva kosmetického salónu.

Čištění pleti

Některé ženy se domnívají, že pokud pro svoji pleť celá léta nic nedělaly a při prvních vráskách si koupí drahý krém, tak uvidí zázraky a po pár natření krému, budou mít pleť svěží a krásnou. Ale tak to nefunguje, a my začneme pěkně od začátku. A to od pleťového mléka a pleťové vody. Aby byla pleť opravdu krásná a svěží, a to i v pozdějším věku, neobejde se bez těchto dvou základních kosmetických produktů. A k čemu vůbec pleťové mléko a tonikum je? A proč jsou tak důležité?

Vždy se musí používat oboje a to vždycky ve stejném pořadí. Ráno i večer.

1) Pleťové mléko rozpouští a odstraňuje z pleti nejen líčidla, nečistoty zachycené z prostředí, ale i  maz a toxiny které kůže vylučuje. (hlavně během spánku)

2) Pleťové tonikum uzavírá vyčištěné póry a vyrovnává PH pokožky.

– Pokud se předem nepoužije mléko, pleťová voda do pórů uzavře veškeré nečistoty a maz. To pak může vyvolat různá zanícená ložiska.

– Pokud se místo mléka použije obyčejné mýdlo, které pleť vysušuje, začne se pokožka bránit a vylučovat větší množství mazu.

– Micelární voda, která se používá delší dobu, zase narušuje ochranný film pleti.

– Pokud se nebudou používat žádné přípravky na povrchové čištění pleti, i sebedražší krém se nedostane k buňkám a pleť nevyživí.

 

Krém

Neexistuje krém, který by vyrovnal vrásky. Vrásky se tvoří úbytkem kolagenu v kolagenových buňkách a zkracováním a ztenčováním kolagenových vláken. To všechno se děje v druhé vrstvě kůže, ve škáře – dermis, kam se pleťový krém při běžném používání nedostane. Výživný, hydratační krém a to i krém s kolagenem, nám nevyřeší tvorbu vrásek, ale dokáže spolehlivě vyživit pleťové buňky v horní vrstvě kůže, v pokožce – epidermis a díky tomu jsou vrásky mnohem méně vidtitelné, než na nepěstěné pleti, kde jsou buňky vysušené, dehydrované a nevyživované. Co dělat, abychom tvorbu vrásek oddálili, si napíšeme v jiném kosmetickém okénku. V dnešní době je výběr pleťových krémů obrovský, ale i kdyby jsme si vybrali ten nejlepší z nejlepších, po delším používání můžeme zjistit, že ztrácí účinky. Je to proto, že pleť si na něj už zvykla a stala se proti němu imunní. Nemusíme se úplně vzdávat naší oblíbené kosmetické značky, stačí jen občas sáhnout po jiném krému a prostřídat ho s tím našim oblíbeným. Po čtyřicítce je dobré si pod krém přidat ještě pleťové séra. 

Séra

Věkem klesá schopnost kožních buněk opravovat buněčné struktury, které udržují pleť vypnutou a pružnou. Ale nic není ztraceno když víme jak na to. 

Už vám bylo 40 a víc? Tak to už určitě máte doma pro svoji pleť dávku výživy v ampulkách. Ampulky nejsou žádnou novinkou, ale mnoho kosmetických značek je upřednostňuje právě proto, že jsou  účinnější než jakékoliv emulze, a to z toho důvodu, že jsou účinné látky uzavřené v ampulích, jsou jednorázové, koncentrovanější a vždy čerstvé. Taková desetidenní kůra pleť viditelně rozjasní a doslova napumpuje energií, a po měsíční kůře má anti-age (omlazovací) účinek. Ampulky můžeme nahradit i pleťovými séry a emulzemi, určitě bych je nezatracovala, nebo jejich účinek nesnižovala.  Jak séra, emulze tak i účinné látky v ampulkách znásobují účinek pleťového krému a pokožku krásně rozjasní.

Pleťová maska

Pleťové masky jsou hutnější a intenzivnější než krémy, proto se přikládají na pleť maximálně na 20 minut a aplikují se v dostatečně silné vrstvě.  Masky mají regenerační, vyživující, hydratační nebo čistící účinky. Volí se podle typu pleti a jsou velkým pomocníkem při omlazování. Můžeme vybírat z masek krémových, esenčních, slupovacích a spoustu jiných.  Aby byly vidět opravdové výsledky, je potřeba pleťové masky používat 2x týdně. Kdo četl moji knížku Sebepoznání – s láskou přijímám svůj věk, tak ví, že já pleťovou masku používám pravidelně 2x až 3x týdně od mých 26 let a ještě se nestalo, že bych na sebe někdy zapomněla, dokonce si vozím pleťové masky i na dovolené, abych nevynechala. Díky bohatému složení aktivních látek, masky intenzivně omlazují pleť, dodávají ji  živiny, hydrataci a potřebnou péči. Pleť pak není ani v pozdějším věku povadlá ani unavená.

Oční maska

Pokožka kolem očí je mnohem tenči než kůže obličeje, je také mnohem více namáhána častým mhouřením očí, zaměřováním pozornosti na obrazovku nebo telefon, ale i působením slunečních paprsků, větru, mrazu, líčení si očí. O to větší pozornost a péči  bychom měli očnímu okolí věnovat. 
– péči začít už preventivně po 25 roce života
– pravidelně se večer odličovat a povrchové čištění provádět i tehdy, když se nelíčíme
– pravidelně používat oční krém
– vyživovat a hydratovat očními maskami
– dostatečně spát, dopřávat si vitamíny, minerály, detoxikaci organismu a lymfatického systému
Essenční, velmi šetrné oční masky, pomáhají udržet tuto citlivou oblast očního okolí ve stavu svěžesti, pružnosti a vláčnosti, i v pozdějším věku. Důležitá je pravidelnost. 

Jak na vrásky?

To, že nám pleťové krémy nepomohou s vráskami jako takovými, jsme si napsali už na začátku. Ale co s tím? Kolagen se v pleti tvoří automaticky v dostatečném množství přibližně do 25 – 30 let, pak se začne jeho produkce prudce snižovat a kolagenové vlákna v druhé vrstvě kůže, ve škáře – dermis, se začnou ztenčovat a zkracovat. Tím se začínají tvořit vrásky, které nemusí být ještě na povrchu kůže patrné. Každopádně jako ve všem, i zde, je potřeba prevence. Pokud jsme na prevenci zapomněli a chceme řešit už vzniklé vrásky, je to mnohem náročnější, nicméně to není úplně nemožné. Určitě nám pomůže kosmetická masáž o které si napíšeme příště, ale stejně důležité je kolagen dodat tělu vnitřně pomocí doplňků stravy, kdy se krevními kapiláry dostane kolagen tam, kde nám nejvíce pomůže, a to ke kolagenovým buňkám. Kolagen je bílkovina, pocházející z řeckého slova kolla, což znamená klíh = lepidlo, je to pojivová tkáň našeho těla a 70% kolagenu je v kůži. Jsou různé typy kolagenu, pro nás z kosmetického hlediska je nejdůležitější kolagen typu 1, který je v pokožce. Bylo vědecky zjištěno, že při užívání kolagenu se 90% i víc, vstřebá do zažívacího traktu, odkud se po 12 hodinách dostává do buněk. Nejrychleji se dostává do plazmy – po 6 hodinách, a nejpomaleji do chrupavek – cca po 48 hodinách. Nezáleží však na rychlosti vstřebávání, ale na pravidelném a dlouhodobém užívání, aby byla dosažena co nejvyšší a trvale se kumulující hladina kolagenních peptidů. Aby se kolagen jen nehromadil, ale aby byl správně využit, k tomu  je  potřeba kosmetická masáž.

Kosmetická masáž

Masáž obličeje je nejen velmi příjemná, ale je to nejdůležitější kosmetický úkon, který, pokud je provedený správně, upravuje činnost kolagenových buněk. Věkem kolagenové buňky leniví a netvoří kolagenová vlákna v takovém množství, délce a síle, aby byla pleť stále napnutá. Proto je potřeba kosmetická masáž, která kolagenové buňky stimuluje k dostatečné tvorbě  kolagenových vláken a fibroblasty k produkci kyseliny hyaluronové. Kyselina hyaluronová na sebe váže molekuly vody a udržuje pleť svěží a hydratovanou.  Masáží se působí nejen na obličejové svaly, ale hlavně na fascie, které  obalují každý sval i každou buňku.. Fasciální síť je potřeba neustále vyživovat a stimulovat, aby se vlákna fascií neslepila a neztuhla. K masáži se můžou přidat i doplňkové služby, které také pomáhají k produkci většího množství kolagenových vláken pomocí světla, vibrací nebo ultrazvuku. Dodávání kolagenu vnitřně a stimulace kolagenu z vnějšku, jsou dvě strany téže mince a obě jsou stejně důležité. Kosmetika je velmi bohatá na to, abychom se mohli cítit krásně i v pozdějším věku.  Při  masáži obličeje se působí i na velké množství nervových zakončení v pleti a dosáhne se tak obrovského relaxačního účinku celé centrální nervové soustavy. To si určitě zaslouží každá žena, bez rozdílu věku. Stárnutí zastavit neumíme, ale můžeme ho viditelně oddálit. 

Krása vychází zevnitř

Krása vychází zevnitř – a to nejen v tom duchovním slova smyslu. Aby naše pleť byla zdravá a krásná, musí mít celý organismus dostatek správné výživy. Na pleť mají špatný vliv léky, které jsou vesměs chemického složení, nedostatek spánku, psychické problémy, stres a dehydratace. Tak jako je harmonie běžná v přírodě, měla by být i v člověku

Není úklid jako úklid

Lidské tělo neustále prochází  čistícím procesem, přesto nestačí odbourávat škodlivé látky, kterými jej díky současnému životnímu stylu vytrvale zásobujeme. Signály volání o pomoc našeho organismu často přehlížíme. Tak, jako se každé roční období pouštíme do velkého úklidu domácnosti, měli bychom stejně přistupovat i k vlastní očistě. Očistná kůra je velkým přínosem nejen pro tělo a pleť, ale i pro psychiku. Při začátku detoxikace se mohou, ale i nemusí objevit  lehké nepříjemné příznaky, pokud se objeví nelekejte se, je to dobré znamení, že se tělo začíná čistit a zbavovat se nahromaděných jedů. Každým dnem se budeme cítit lépe s vědomím, že něco děláme pro své zdraví a krásu. Detoxikace organismu by se měla stát pravidelnou součástí života. Nejčastější období pro vnitřní očistu těla je jaro a podzim. V současné době je detoxikace a výživa těla vhodná, nebo spíše důležitá  celoročně.

Život bychom si měli správně rozdělit na práci a odpočinek, zbytečně se nestresovat, v životě dát přednost trvalejším hodnotám před těmi pomíjivými, zachovat si nadhled, humor a psychickou pohodu. Vrásky v obličeji můžeme v dnešní době oddálit, zmírnit nebo dokonce úplně odstranit, ale vrásky a jizvy na duši jsou mnohem závažnější a mnohdy neodstranitelný problém..

Přeji Vám krásné dny vždy s úsměvem, sebeúctou a vnitřní pohodou

25letpraxe

Romana Lučanová